HABER DETAY

Güvenilir Çözüm Ortağınız
Türkçe Ürün Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) Bulundurma Zorunluluğu

Türkçe Ürün Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) Bulundurma Zorunluluğu

Türkçe Ürün Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) Bulundurma Zorunluluğu

(MSDS)Güvenlik Bilgi formlarının amacı zararlı maddeleri ve kimyasal karışımları kullanan, imal eden ve ithal eden firmaların insan sağlığı ve çevre üzerindeki yaratabilecekleri olumsuz etkilere karşı bilinçlendirilmesini sağlamak ve uygun kontrol önlemlerini aldırmaktır.

Zararlı maddelerin ve karışımların elleçlenmesi, depolanması ve kullanımı durumunda ilk başvurulacak bilgi kaynağı olan (MSDS) Malzeme Güvenlik Bilgi Formları eğer üretici firma ise TÜRKÇE olarak hazırlanmalı, ithal olarak getirilmiş ise ilgili dilden TÜRKÇE’ye çevrilmelidir. Güvenlik Bilgi formlarının bulunmadığı ya da TÜRKÇE dilinde hazırlanmadığı durumlarda 6.000 TL’den başlayan para cezaları uygulanmaktadır.

Yurtdışından ülkemize giren tüm ithal kimyasal maddelerin ve karışımların piyasaya sunulmadan önce Türkçe Güvenlik Bilgi Form’larının hazırlanmış olması gerekmektedir. Güvenlik Bilgi Formları yalnızca MSDS Hazırlayıcısı sertifikası almış MSDS uzmanları tarafından ilgili dilden TÜRKÇE’ye çevrilebilir ya da hazırlanabilir.

Ayrıca yabancı dildeki Güvenlik Bilgi Formalarının TÜRKÇE çevirilerinin Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı sertifikası almış uzmanlar tarafından çevrilmesi, mühürlü ve ıslak imzalı bir şekilde düzenlenmesi, denetim ve kontrollerde sunulması yasal bir zorunluluktur.

Tarihi: 00 00 0000
 

Sizlere en iyi hizmeti vermek için DİLKENT